I dag er det 1. desember og første søndag i advent, nedtellingen har for mange startet for alvor i dag…med åpning av luker i julekalenderen og tenning av adventslys på frokostbordet. Men mange av oss har vel allerede tjuvstartet med litt godt julepålegg, julemarsipan eller kakemenn og julebrus.
I Málaga startet det hele for alvor nå sist fredag 29. november kl.18.30, da ble julegata tent med sine godt over 2 millioner led-lys. Totalt skal 2,7 millioner lys sette «los malagueños» og alle turistene i julestemning hver dag i hele desember og fram til De Hellige Tre Kongers dag 6. januar.
Over gågaten Calle Larios svever det 16 vakre engler som er over 4 meter høye, og disse er festet i 16 gull, sølv og krystallkledde søyler som står nedover hele gata. Jeg har vært tilstede på denne populære happeningen flere ganger, men i år var mitt novemberbesøk i Málaga lagt litt tidligere i måneden. Da var de allerede i gang med å montere søylene og julegodteriet var allerede satt ut i butikkene, men det er først når julegata er tent at vi snakker ekte julestemning i byen.
Det var den populære sangerinnen Diana Navarro, opprinnelig fra Málaga, som sammen med byens dynamiske ordfører Paco de la Torre stod for seremonien i år. Det pleier å være full fest, musikk, glitter og stas som står i fokus når julegata skal tennes, men i år hadde åpningsseremonien i tillegg en litt mer alvorlig side. De markerte sin støtte og sendte mange gode tanker til befolkningen i Valencia som var ofre for en fryktelig tragedie tidligere i høst. 216 mennesker døde etter at det plutselige uværet DANA førte til at enorme vannmasser tok med seg det meste på sin vei, og vi var jo alle vitne til disse fryktelige scenene som utspant seg via TV-skjermen og på sosiale medier. Den største tragedien var jo at mennesker som bodde i disse områdene ikke var blitt varslet av de lokale myndighetene, og ingen evakueringer var blitt foretatt. Málaga skulle kort tid etter oppleve noe liknende, men heldigvis i mye mindre omfang, og klok av skade ble alle informert via nødvarsel på telefoner og evakueringer ble foretatt i god tid. Jeg var selv i Málaga tirsdag 11. november da nødvarslet for uværet onsdag 12. november kom på mobilen litt utpå kvelden. Det var en litt spesiell følelse å vite at nå var det rødt farevarsel, alle skoler, metro, tog osv. ville holde stengt de neste dagene og at det nå bare var å håpe på det beste. Og det gikk jo heldigvis veldig bra denne gangen, men at dette er noe som kommer til å skje igjen…det er helt sikkert!
Her er et lite klipp fra Youtube som viser nedtellingen til årets tenning av lysene i hovedgaten Larios
https://www.youtube.com/shorts/mlGswZ7LhIo
Jeg har i dag startet nedtellingen til min avreise til Málaga og årets julefeiring der nede. Etter at julelunsjen er fortært og julesangene sunget sammen med mine mange gode kollegaer på Tangen videregående skole, så suser jeg rett hjem, henter kofferten og setter nesa mot flyplassen. Jeg gleder meg til gode adventsuker her hjemme med mye kos, men er ekstra glad for å kunne tilbringe jul og nyttår i Mi Málaga i år.
Det kommer litt hyppigere innlegg her på bloggen nå i tida som kommer, så stay tune!
Ønsker alle ei fin adventstid så lenge!
Beste adventshilsen fra Linda
Siste kommentarer